مجبوب دل ها

برچسپ ها: شهید ، دل ، ها ، محبوب ، قاسم ، سپهبد ، سلیمانی ، سردار

Print Friendly and PDF

زندگی انسان ها شخصیت آنان را می سازد. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، با نحوه زندگی خود، شخصیتی ایجاد كرد كه این شخصیت می تواند برای بسیاری از افرادی كه واقعا دل شان برای مملكت، جوانان و آینده كشور می تپد، الگو باشد. خبر به شهادت رسیدن سردار سلیمانی همه ملت های ایران و ملل حق طلب جهان را اندوهگین ساخت، اندوهگین شدن نشانه و سند زنده علاقه مردم به ارزش های والای یك انسان مومن و مجاهد است. شخصیت حاج قاسم سلیمانی به گونه ای بود كه هم در زندگی و هم در شهادت وی باعث خیرات و بركات بسیار زیادی برای كشور ایران و بلكه برای منطقه و كشورهای عراق، سوریه و لبنان شد. رفتاری كه مردم ایران در مقابل رفتار ددمنشانه آمریكا (در به شهادت رساندن او و همرزمانش) از خود نشان دادند حاكی از این است كه سردار قاسم سلیمانی در دل بسیاری از مردم جا دارد و فارغ از هر گرایش سیاسی برای همه مردم، فردی قابل احترام است؛ سرداری متواضع و فروتن كه علیرغم اینكه می توانست در داخل كشور در منصب های بزرگ بنشیند، جهاد و برقراری امنیت برای وطن را بر هر چیز دیگری ترجیح داد. واكنش مردم نسبت به شهادت سپهبد سلیمانی نشان داد كه این سردار بزرگ در دل مردم جا داشت و همه ناراحت و نگران این اتفاق شدند.

 

اخلاص و مردمی بودن، راز محبوبیت

سردار سلیمانی در همه امور با روحیه صداقت و سادگی ورود پیدا می كرد و موفق هم بود. قاسم سلیمانی، خالصانه عمل كرد؛ خدمت‌گزار مردم بود و در كنار مردم بود .امید است، خصلتِ مردمی بودنِ حاج قاسم، الگویی برای تمام مسؤولان كشور شود. خداوند به واسطه‌ اعمال و كردارش به او عزت داد و محبوب شد. سردار فتح الله جعفری  می گوید: شهید سردار اولین جمله‌ در یكی از جلسات معارفه اش این بود: «از ابتدا كه وارد جنگ شدم دو ابزار مهم دركوله ‌پشتی ‌ام بود: ۱- خلوص، ۲- توكل.  همیشه با این دو، خودم را آماده‌ی خدمت كرده‌ام»[1]

مهدی فضائلی در یادداشتی نوشت: بر اساس تمام نظر سنجی هایی كه در سال های اخیر توسط مجموعه های مختلف انجام شده است، سردار حاج قاسم سلیمانی با فاصله زیاد، محبوبترین چهره در بین شخصیت های سیاسی كشور بود. محبوبیتی كه این روزها از صفحه گزارش های نظرسنجی به صفحات خیابان و كوی و برزن تمام شهرها و روستاهای منتقل شده است و امروز در مراسم تشییع این مجاهد بزرگ چشم جهانیان را خیره خواهد ساخت! این محبوبیت در حالی بود كه حوزه ماموریت و اقدام وی یعنی جبهه مقاومت در عراق و لبنان و سوریه و...یكی از پر هجمه ترین حوزه ها از سوی دستگاه سیاسی و تبلیغاتی دشمنان بود كه شعار نه غزه نه لبنان را باید شاخه داخلی این هجمه به شمار آورد!

علت این محبوبیت بالا به رغم این همه هجمه، تخریب و شبهه افكنی چیست؟ پاسخ به این پرسش را شاید بتوان در این عبارت امیر كلام یافت كه حضرت می فرماید: من اصلح ما بینه و بین الله اصلح الله ما بینه و بین الناس...سردار سلیمانی رابطه اش را با خدا اصلاح كرده بود.[2]او نه یك روز و یك سال و ده سال، بلكه حدود چهار دهه مستمر و بی وقفه در حال جهاد و در میدان رویارویی مستقیم با جبهه باطل بود. حاج قاسم، در برابر دشمن، با صلابت و غیرمنعطف و در برابر مردم، مهربان و متواضع بود...حاج قاسم برای ملت ایران، هم امنیت در سطح كلان و هم عمق راهبردی ایجاد كرده بود. و حاج قاسم همه این خدمات بزرگ و خدمات بزرگ دیگری كه شاید همه آنها هیچگاه در این دنیا آشكار نشود را با «اخلاص» انجام داد.

محبوبیتی فوق العاده

سردار سلیمانی در طول حدود بیست سال فرماندهی نیروی قدس و به رغم حماسه آفرینی های متعدد فقط یكبار آن هم حدود چند ماه قبل و پس از اصرار و پیگیری زیاد به صورت غیر منتظره ای حاضر به مصاحبه رسمی شد و پرده را از گوشه ای از رشادت هایش در جریان جنگ ۳۳ روزه آن هم به صورت ضمنی برداشت! این اخلاص، شیطنت ها و خباثت هایی كه دشمنان و یا فریب خوردگان داشتند خنثی كرد و برای این شهید بزرگ محبوبیتی فوق العاده رقم زد. این محبوبیت، ذره ای از قدرت خداوند است كه به بركت گوهر اخلاص او نمایان شده است.  اخلاص او زمینه عنایت خداوند را به گونه ای فراهم كرد تا دل های مردم از زن و مرد، پیر و جوان و حتی خردسال از سلایق و گرایشات مختلف سیاسی و مذهبی به او جلب شود. ژنرال سلیمانی غربی ها كه بدلیل همان صمیمیتش مردم و دوستانش او را حاج قاسم صدا می كنند فصل تازه ای را خواهد گشود چرا كه به گفته رهبر حكیم انقلاب اسلامی و محبوب و مراد حاج قاسم: «نطق شهدا پس از شهادت شان باز می شود» سردار آسمانی ما «قهرمان ملی» ایرانیان و «چهره بین المللی مقاومت» بود، به واسطه اراده الهی ناشی از اخلاص او و حماقت دشمنان در هجمه به او، قرآن كریم در سوره مریم می فرماید:إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا همانا آنان كه به خدا ایمان آوردند و نیكوكار شدند خدای رحمان آنها را (در نظر خلق و حق) محبوب می گرداند.

اعتراف دشمن به خود گذشتگی و فروتنی

سازمان پیمان آتلانتیك شمالی یا ناتو در سوم اسفند 1395 در مطلبی به تشریح دلایل محبوبیت سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پرداخته است. در آغاز این یادداشت آمده است: «ژنرال قاسم سلیمانی یكی از محبوب ترین شخصیت های شناخته شده در كشور ایران است، جایی كه حامیانش او را قهرمان ملی از خود گذشته ای می بینند كه در حال نبرد با دشمنان ایران است.» «آتلانتیك» با اشاره به اینكه تصاویر سردار سلیمانی برای اولین بار در سال 2014 در شبكه های اجتماعی پدیدار شد نوشته برخی از صفحات حامیان او در اینستاگرام بالای 190 هزار نفر طرفدار داشته است. «نتایج یك نظرسنجی اخیر كه توسط مركز مطالعات امنیتی و بین المللی دانشگاه مریلند انجام شده نشان می دهد كه محبوبیت او در ژانویه 2016 برابر با 73 درصد بوده و این رقم در دسامبر 2016 به 74 درصد افزایش یافته است.» آتلانتیگ می نویسد محبوبیت این ژنرال ایرانی تا اندازه زیادی از «نگرش ایرانی ها و ارزش گذاری آنها برای از خود گذشتگی و فروتنی نشأت می گیرد.» در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «سلیمانی برای حامیانش، قهرمانی است كه با داعش می جنگد، از اماكن مقدس محافظت می كند و منافع ایران در منطقه را حفظ می كند.» آتلانتیك می نویسد: «جالب است كه طرفدارانش، گاهاً او را حاج قاسم یا حتی سردار دلها خطاب می كند. او از خودش تصویر سرباز فداكاری به نمایش گذاشته كه در كوه ها و دره ها به جست و جوی شهادت رفته است.»

اشتراک گذاری


مطالب مرتبط

عروس شهید 17 شهریور + عکس عروس شهید

عروس جوان خانواده، تنها زن شهید واقعه 17 شهریور بود و داماد خانواده هم کمتر از 3 سال بعد در حادثه هفتم تیر به شهادت رسید.

شهید مطهری مردی برای همیشه

در سی امین سالگرد شهادت آیت اللّه استاد شهید مرتضی مطهری و روز معلم، ضمن دیدار از خانه موزه استاد مطهری، خدمت همسر مکرمه ایشان رسیدیم و گفتگویی با این بانوی فاضله داشتیم، در بخش های مختلف این نوشتار نیز به یاد استاد شهید، از قلم زیبا و توانای این اندیشمند متفکر جهان اسلام بهره گرفته ایم و امیدواریم تلاش ما، هدیه ای هر چند اندک، بر روح بلند این عالم دلسوز بشریت باشد.

شهید مصلوب

خورشید كبود و نیلی و مخمل كوب دیدیم تو را چه دیر در سمت غروب

شهيد و شهادت

شهادت مرگي است، انتخاب شده، مرگي كه انسان به سوي آن مي‌رود نه آنكه به سوي انسان بيايد و اهميت و ارزش شهيد و شهادت نيز از همين جا سرچشمه مي‌گيرد.

شهید بهشتی، اسطوره ایثار و مقاومت

در هر عصر و نسلی، پرتو مشعشع ستارگانی از تبار خورشیدیان، هدایتگر گمرهانی می شود و قلم شیوا و زبان مرهم گونه شان، غبار جهل و غفلت را از چهره آنان می زداید

خورشید دهم، امام هادی علیه السلام

یک نفر شیعه وحشت زده خدمت امام هادی آمد و گفت: یکی از سرکردگان متوکل، نگین انگشتری نزد او آورده است که از آن انگشتری بسازم و این نگین نزد من شکست و دو نیمه شد. می دانم که او مرا می کشد. حضرت فرمودند: امید است که خداوند اصلاح کند. فردا، سرکرده متوکل کسی را فرستاد که میان زنها نزاع است، اگر می شود آن نگین را دو نصف کن و دو انگشتری بساز. او پول فراوانی گرفت و از نگین شکسته دو انگشتری ساخت. این است معنای فرمایش امام هادی(ع):«وَ مَنْ یطِعِ اللَّهَ یطَاعُ» یعنی؛ «پیوند با خدا، پیوند با اهل بیت و توسل به اهل بیت، قطعاً همه کارها را اصلاح می کند.»

خصایص درس آموزِ شهید بهشتی

یکی از ویژگی های بارز آیة الله بهشتی، توجه فراوان به نماز بود. هیچ گاه چیزی نمی توانست ایشان را از نماز اول وقت باز دارد. هنگام نماز، کارها را رها می ساخت و به سوی تکلم با خدا می شتافت و اگر چنانچه جلسه ای بود و موقع نماز فرامی رسید یادآوری می کرد که موقع نماز است. برای عبادت خدا خودمان را آماده کنیم.

شهید بهشتی؛ مبتکر و نوآور

حرکت در سمت و سوی پیدایش جریان انقلاب و انقلابی، نیازمند انسان های توانا، متعهد و مخلص است. موجی که با نهضت حسینی حضرت امام خمینی(ره) در کشور پدید آمد

پر تلاطم اما آرام!

9 شهریور 1333 در خرمشهر متولد شد. از سیزده سالگی در فعالیت های دینی مساجد و هیئت های مذهبی از جمله کلاس های تفسیر قرآن شرکت می کرد. با گروه مبارز «حزب الله خرمشهر» آشنا شد و یکی از اعضای این گروه گشت. ساواک این گروه را شناسایی و دستگیر کرد. محمد به خاطر سن کمش، به یک سال زندان محکوم شد.

شهیدِ دانش‌مند

کودکی از محله‌های قدیمی...

اندیشه های یک "ملت"

شهید بهشتی، تنها فرزند پسر خانواده بوده و دو خواهر داشت. در سال 1311، تحصیلات خود را در سن چهار سالگی در خانه شروع کرد

آفتاب فروزان

به مناسبت فرا رسیدن سالگرد شهادت علّامه شهید آیت اللّه مرتضی مطهری و روز معلّم

درخت دل در باغ خرد

شهید مظلوم آیت اللّه دکتر بهشتی در زمره شخصیتهای نادر جهان تشیّع است که چون ستاره ای فروزان در افق انقلاب اسلامی ایران درخشید

خصایص درس آموزِ شهید بهشتی

یکی از ویژگی های بارز آیة الله بهشتی، توجه فراوان به نماز بود. هیچ گاه چیزی نمی توانست ایشان را از نماز اول وقت باز دارد. هنگام نماز، کارها را رها می ساخت و به سوی تکلم با خدا می شتافت و اگر چنانچه جلسه ای بود و موقع نماز فرامی رسید یادآوری می کرد که موقع نماز است. برای عبادت خدا خودمان را آماده کنیم.

وصیت نامه شهید بهشتی

در وصیت نامه سید شهیدان انقلاب اسلامی آمده است: ما بی شناسنامه نیستیم؛ ساکن دهستان نیایش، بچه جنوب عشقیم و کبوتران قباپوشی هستیم که بال در خون شهیدان کربلا نهاده ایم.

شهید شیرخوار کربلا

شیخ مفید(ره) در کتاب الارشاد خود، هنگام نام بردن فرزندان امام حسین علیه السلام از امام سجاد علیه السلام با تعبیر علی اکبر و از حضرت علی اکبر با تعبیر علی اصغر یاد می کند و می نویسد:

برای آن که آدم خوش صحبتی باشید چه باید کنید؟

صحبت؛ بازی دلنشینی است به شرط آن که از قواعد آن پیروی کنید. شما با رعایت چند دستور ساده می توانید فردی خوش صحبت و مورد توجّه باشید. انسان باید در روابطی که با هم نوعان خود برقرار می کند؛ از هرگونه برخورد بی جهت؛ ناسازگاری و عدم توافق دوری کند و علّت این برخوردها و ناسازگاری ها هرچه باشد باید از آن پرهیز کرد و هیجان عصبی و دل تنگی و خودخواهی و مسخره بازی نباید در این روابط تاثیر داشته باشد. در این جا برخی از این قواعد و قوانین شرح داده می شود:

یک در آهنی برای قلبمان بسازیم!

آیت الله مجتهدی تهرانی در یکی از جلسات خود نقل کردند: «نجاری به محضر آیت الله اراکی رفت و از ایشان خواست موعظه ای کنند. آیت الله اراکی پرسیدند شغل تو چیست؟ مرد گفت نجارم. در و پنجره می‌سازم. آیت الله اراکی گفتند این همه در و پنجره ساختی برای دلت هم در ساخته ای؟ اگر برای دلت در نساختی یک در برای دلت بساز که غیر خدا به دلت راه پیدا نکند.»

تو کنار منی، نمی ترسه دلم!

دل آشوبه گرفته بودم ... اصلاً حالم دست خودم نبود ... نمی دونستم چم شده ....دنبال یه بهانه ای بودم برای اینکه از این وضعیت خارج بشم ...

دل تان گنجشکی نباشد

گاهی دیگران را بی پروا نقد می کنید، حواستان نیست که شاید طرف مقابل از شما دلگیر شود. این امر را زمانی متوجه می شوید که خودتان مورد نقد قرار می گیرید. هنوز صحبت فرد تمام نشده است، ابروهایتان در هم گره می خورد و حالت تدافعی به خود می گیرید.

جوانان در بهاران دل

جوانی جامی است زیبا و جرعه ای است فرح انگیز که «درروح » آن،لطافت خاص دارد و در پرتو آفتاب معنویت، تلالو و طراوت می یابد.

حسی که آدمی را هیچ گاه رها نمی کند

حتما برای همه ی شما این صحبت مصداق دارد که در هر مقام و منزلت و جایگاهی که هستید، یک ترس، حزن و غمی با شما همراه است و آنچه که متفاوت است ورژن ها و سطح های مختلف این ترس ها است؛ یکی ازاین می ترسد که خطای مرتکب شده اش را پدر و مادرش بفهمند، یکی از این می ترسد که یک روزی چیزی را که خیلی دوستش دارد را از دست بدهد و امثال این موارد ...

دلیل محبوبیت امام چیست؟

بعد از سال‌ ها که از رحلت امام خمینی می‌ گذرد، همچنان او محبوب دل‌ها و میزان انقلاب است. امام این محبوبیت را از کجا آورده بود؟

شمیم دل انگیز استجابت دعا/به بهانة روز عرفه

خداوند بزرگ به دلیل غنای ذاتی که دارد، هدفی خارج از ذات نداشته، منفعت و فایده ای به او بر نمی گردد، اما چون حکیم است و کار عبث نمی کند فعل و کارش دارای هدف است

دل هـای نـور باران

یکی از موضوعات بایسته پژوهش، بررسی نقاط اشتراک و افتراق قیام امام حسین(ع) و امام زمان(عج) است. این دو قیام در برخی عناصر و مؤلّفه ها، مشترک و در برخی شاخصه ها متفاوت هستند. یکی از نقاط اشتراک قیام امام حسین(ع) و امام زمان(عج)، ویژگی های مشترک یاران این دو امام است که ما در اینجا به آن می پردازیم.

بچه ها را برای ماه مهر تقویت کنید

بوی مهر و درس و مدرسه می آید. باید ریتم زندگی را تغییر داد و برای فصلی جدید آماده شد. بچه ها و بخصوص سال اولی ها نیاز به کمک شما دارند تا بتوانند خود را با این تغییرات وقف دهند.

پرسش ها ساده برای پرسیدن حال خود

پیشرفت شخصی نیازمند آگاهی و جهت یابی است. اگر فردی درست بودن مسیر پیش روی خود را ارزیابی نکند، ممکن است سال های سال به تلاش در جهتی نادرست بپردازد و در نهایت چیزی جز ناکامی به دست نیاورد.

آخرین حرف ها به آخرین نفرات!

هنگامی که ابن ملجم امام علی علیه السلام را ضربت زد، حضرتش به حسن و حسین علیهما السلام چنین فرمود: شما را به تقوای الهی سفارش می کنم و اینکه در طلب دنیا بر نیایید گرچه دنیا در طلب شما برآید، و بر آنچه از دنیا محروم ماندید اندوه و حسرت مبرید و حق بگویید و برای پاداش (اخروی) کار کنید و دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید.

امام رضا (ع) نماد فضیلت ها

دوران امامت آن حضرت 20 سال بود که با سه تن از حکمرانان مستبدّ عباسی، یعنی هارون (ده سال)، امین (پنج سال) و مأمون (پنج) سال معاصر بود. امام رضا در آخر ماه صفر سال 203 هـ. ق در سن 55 سالگی توسط مأمون مسموم شد و در سناباد نوقان که امروزه یکی از محلات مشهد مقدس محسوب می شود به شهادت رسید و در محل مرقد فعلی به خاک سپرده شد. (2)

انقلاب اسلامی، آمدها و ره آوردها

پی آمدها و دست آوردهای انقلاب اسلامی چه بود؟

ویژگیها و فضائل حضرت امّ البنین علیهاالسلام

بانوی وارسته، حضرت أمّ البنین، فاطمه، دختر حزام، فرزند خالد بن ربیعة بن کلاب است. مادر آن گرامی، لیلا و یا شمامه از خانواده سهل بن عامر بن مالک بن جعفر بن کلاب است که همه پدرانش، از مردان شجاع و نامدار عرب در منطقه حجازند. همچنین جناب امّ البنین با چند واسطه به عبد مناف، جد اعلای رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ، نسب می رساند.

فاطمه ذات تمام خوبی ها و مادر تمام نیکی ها

فرمود فاطمه مهین بانوی زنان در دو جهان است. فرمود فاطمه پاره ی تن من است. فرمود او جان و دل من است که در سینه قرار دارد. فرمود او نور چشم و میوه ی دل من است. فرمود و هر کس او را به خشم آورد، مرا به خشم آورده است. هر گاه فاطمه را دید؛ همه را متوجه دیدار کرد؛ دیدار! دیدار، یعنی شهود! دیدار، یعنی اشراق! دیدار، یعنی عشق؛ یعنی حضور؛ یعنی تجلی؛ یعنی ظهور!

وصیت ها و سفارش های حضرت زهرا علیها السلام

از مسائلی که گاه واجب و ضروری است و گاه مستحب و مطلوب، وصیّت کردن و وصیّتنامه نوشتن است. در طول تاریخ پیشوایان دینی و بزرگان، وصیّت ها و سفارش های مهمّی از خود به یادگار گذاشته اند؛ وصیّت های پیامبر اکرم- به اطرافیان، توصیه های امیرالمؤمنین علی(ع) به اصحاب و امت و... از این نوع است. حضرت زهرا(ع) که خود پرورش یافتۀ دامان وحی است و در بالاترین مرتبۀ ایمان و عمل صالح قرار دارد، همواره به احکام و واجبات دینی توجه می نمود و زندگی خود را با رعایت احکام دین، رنگ و بوی خدایی می بخشید. یکی از واجباتی که آن حضرت بدان مقیّد بود، وصیّت کردن است.

انقلاب اسلامی ایران در آینه شعارها

وجود چندین هزار شعار در جریان پیروزی انقلاب اسلامی، ذهن را درگیر این مسئله می‌کند که آیا این شعارها خاستگاهی منطقی و برخواسته از آرمان‌های مردم داشته و یا صرفاً تخلیه هیجان‌های انقلابی بوده است؟

چهره های آسمانی

یکباره سکوت مسجد،مانند حبابی شکست.چشمان نماز گزاران،از حیرت و تعجب به روی سجاده هایشان خیره ماند.نجواهایی فضای مسجد را پر کرد و صداها درهم شد.هر کس چیزی می گفت.این چه صدایی بود که به گوش می رسید؟ صدای ناقوس ؟ آن هم در مسجد پیامبر؟!

فاتح قلبها

بی تردید یکی از مهم ترین رازهای توفیق پیشوایان معصوم علیهم السلام در طول حیات و بعد از شهادت آن بزرگواران، جایگاه معنوی و شخصیت والایشان در قلوب انسان های مشتاق فضائل و کمالات بوده است .

دلیل محبوبیت امام چیست؟

بعد از سال‌ ها که از رحلت امام خمینی می‌ گذرد، همچنان او محبوب دل‌ها و میزان انقلاب است. امام این محبوبیت را از کجا آورده بود؟

شیرین تر از عسل

شب است. چیزی به عاشورا نمانده است. امام حسین علیه السلام قلم ولایت به دست گرفته است و با جوهر وحی، سرنوشت صحابی را در عاشورا و جایگاهشان را در بهشت یکی یکی ترسیم می کند. اما پیش از آن چراغ خیمه را خاموش کرده است. نگاه مهربانش را بر زمین پهن کرده و آرام فرموده:

پرپر شدن گل سیزده ساله

قاسم، فرزند امام حسن علیه السلام است. مادرش كنیز بود و نرجس نام داشت. چهره او چون پاره ماه بود. به گزارش خوارزمى، وى هنگام شهادت، به سنّ بلوغ نرسیده بود؛ ولى مؤلّف لباب الأنساب، او را شانزده ساله مى داند.