پنجاه نکته جهت حضور در مجلس روضه

برچسپ ها: نکته ، در ، روضه ، مجلس ، حضور ، جهت ، پنجاه

Print Friendly and PDF

پنجاه, نکته, حضور, مجلس, روضه1- برای داشتن حضوری بیشتر و خشوعی بهتر و اشكی ریزان می بایست حداقل از 24ساعت قبل آمادگی روحی و معنوی را در خود ایجاد کنید .
2- با نیت پاک و خالص باید شرکت کرد. مبادا بخاطر آشنایی با صاحب منزل و مجلس و یا رودربایستی با کسی و یا اجبار و اکراه به مجلس اهل بیت شرکت کنید.
3- با وضو از منزل خارج شوید.
4- سعی کنید با استحمام کردن و معطر شدن مبادا دیگران را در مجلس امام حسین آزرده خاطر کنید.
5- با بهترین لباس و مناسب ترین لباس در مجلس شرکت کنید ( اگر ایام عزاداریست با لباس مشكی و اگر ایام جشن و سرور و شادی اهل بیت است با لباسهای روشن و تمیز و معطر)
6- ثواب حضور در مجلس اهل بیت را با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و ارواح گذشتگانتان تقسیم کنید.
7- تهیه کیسه یا پلاستیك برای کفش های خود. مبادا با کفش بروی فرش مجلس امام حسین پای گذارید، که مطمئن باشید بر بال ملائک جسارت کرده اید.
8- تهیه دستمال اشك و دستمال برای آبریزش بینی . که مبادا با دستمالی که صورتتان را تمیز می کنید اشكتان را نیز با همان دستمال پاک کنید!
9- داشتن یك مهر کوچک و تسبیح تربت که اگر زیارت عاشورا خوانده شد برای سجده زیارت مهر همراه داشته باشید. و با تسبیح خود مشغول ذکر گفتن شوید.
10- یك دفتر کوچک یا داشتن یك سررسید و قلم سعی کنید مطالبی که در مجلس بیان می شود را یادداشت کرده و با ذکر تاریخ و نام سخنران و مکان سخنرانی یك مجموعه فرهنگی مذهبی برای خود باقی بگذارید.
11- دیگران را نیز برای شرکت در مجالس اهل بیت تشویق کنید .
تذکراتی در مورد قبل از ورود به مجلس
1- اگر وسیله ای دارید و افرادی را می شناسید که بدلیل بد مسیر بودن قادر به شرکت در مجالس اهل بیت نیستند بدنبال آنان رفته تا در ثواب حضور دیگران در مجلس اهل بیت نیز شریك باشید.
2- مبادا در پارک کردن ماشین یا وسیله نقلیه خود برای مردم سد معبر و مزاحمت ایجاد کنید .
3- اگر با خانواده و یا دوستان هستید برای زمان برگشت وعده گذاشته و به وعده خود عمل کنید که مبادا با معطل کردن دیگران ثواب مجلستان را از بین نبرید.
4- بدانید هر قدمی که به طرف مجلس اهل بیت بر می دارید صدها گناه محو؛ صدها حسنه ضبط و صدها مقام و درجه برای شما نوشته خواهد شد .
5- نباید فراموش کنیم که حضور در مجلس روضه بهترین عامل پاک کننده قلب و روح آدمیست.
6- اگر فرزند خردسالی به همراه دارید قبلا از ورود به مجلس برای آرام بودن و ساکت بودن او با فرزند خود صحبت کنید و در مجلس روضه فرزندان خود را کنترل کرده تا مبادا با شیطنت و بازی های خود نظم مجلس اهل بیت را بهم یزند.
7- سعی کنید چنان برنامه ریزی کنید که نخواهید وسط مجلس جلسه را ترک کنید و دیگران را نیز به ترک مجلس تحریك نمایید.
تذکراتی در مورد ورود به مجلس
1- به محض ورود به مجلس روضه تلفن همراه خود را خاموش کنید یا در حالت سکوت قرار دهید که مبادا باعث بهم خوردگی هواس دیگران باشد.
2- اگر در زمان ورود به مجلس سخنرانی یا مداحی مشغول اجرای برنامه بود با سلام نکردن ادب خویش را نشان دهید که مبادا هواس جمع را پرت کرده و تشویش خاطر و ذهن بوجود آورید.
3- هر کجا که جا بود بنشینید نه هرجا که خواستید .
4- مبادا در زمان ورود به مجلس دیگران را اذیت کنید و یا مجلس را بهم بزنید بدلیل این که می خواهید در نزدیك ترین جای جایگاه بنشینید.
5- مبادا با سر و صدا کردن توجه دیگران را به خود جلب کنید.
تذکراتی در مورد حضور در مجلس
1- مبادا به هنگام برنامه مجلس با کنار دستی خود صحبت کنید که هم خودتان از فیض محروم شده اید و هم مزاحم دیگری بوده و به دلیل بی توجهی به مجلس مرتکب گناه و معصیت شوید.
2- مبادا در حال گریه دیگران ؛ به گریه کن امام حسین نگاه کنید تا حالت بکاء و حزن از کسی گرفته نشود.
3- بخصوص در زمان خواندن مرثیه مبادا به مزاح و یا خندیدن و یا خنداندن کسی مشغول شوید که عقوبتی سخت در پیش خواهید داشت.
4- به هنگام پذیرایی در مجلس روضه با احترام و دقت و با نیت شفا پذیرایی شوید .
5- مبادا با کثیف کردن مجلس اهل بیت ( دستمال کاغذی کثیف خود را در مجلس نیندازید ) مرتکب گناهی بزرگ شوید.
6- از داشتن گریه صدا دار خود خجالت نکشید که به طور قطع و یقین با حال حزن و اندوه شما دیگران را نیز به اندوه و حزن برای اهل بیت تشویق خواهید کرد. ( مجلس را با ناله های سوزان خود گرم كنید)
7- به گونه ای در مجلس بنشینید که اگر مجلس به کمبود جا دچار مشكل باشد دیگری را نیز کنار خود جای دهید تا با حضور او در مجلس روضه شما نیز در ثواب او شریك باشید.
8- به هنگام روضه و مقتل خوانی چیزی میل نفرمایید .
9- فراموش نکنید مهمترین زمان مجلس روضه و دعا می باشد مبادا به هنگام دعا کردن با بی توجهی از مجلس خارج شوید .
10- با یادداشت مطالب علمی و اخلاقی سخنران مطالب گفته شده را از دست ندهید و علاوه بر آن ؛ دیگران را نیز عملا به استماع دقیق سخنرانی تشویق و تحریك نمایید:
11- سعی کنید بجهت راحتی خود آسایش دیگران را در مجلس از بین نبریم.
تذکراتی در مورد پذیرایی در مجلس اهل بیت
1- اگر سعی شود ابتداء از قسمت خانمها پذیرایی شود بسیار مطلوب است .
2- سعی کنید اول غذا به بچه ها داده شود. و خودتان نیز در این امر کوشا باشید.
3- مبادا کوچه و خیابان را با زباله ها و ظروف یکبار مصرف استفاده شده خود ؛ کثیف کنید. که با این کار بدترین چهره مذهب و دین را به مردم نشان داده ایم.
4- مبادا درموقع پخش غذا و پذیرایی بی نظمی ایجاد کرده و مانع خدمت گذاری خادمین مجلس باشید.
5- مبادا در گرفتن غذا رعایت عدالت و انصاف را فراموش وبا گرفتن چند غذا آبروی صاحب مجلس را برده و دیگران را از فیض بهرمندی از غذای شفابخش امام حسین محروم نمائیم.
6- مبادا به کمی غذا نگاه کنید و خدای ناکرده اعتراضی داشته باشد. میبایست به نیت شفا خورد و بدن خود را بیمه امام حسین کنید.
7- مجلس امام حسین را با رستوران اشتباه نگیرید . در رستوران دستور می دهید ولی در مجلس امام حسین می بایست مطیع باشید.
8- فراموش نکنیم خادمین در مجلس اهل بیت نیز همانند ما از محبین اهل بیت می باشند .پس آنان را با سرویس دهندگان در رستوران اشتباه نگیریم.
9- بعضا دیده شده برخی از مردم بعد از اتمام جلسه و گرفتن ظرف غذا به بیرون مجلس رفته و روی کاپوت ماشین مردم غذا خورده و وسیله نقلیه مردم را کثیف کرده و بشقاب و ظرف غذا را همانجا گذاشته و رفته اند. با بی توجهی و دورشدن از نزاکت و ادب اجر خود را از بین نبرید.
10- بعد از اتمام مجلس اگر احیانا برای کفشها پلاستیكی داده شده در کوچه و خیابان پلاستیك را نیندازید و باعث کثیف کردن محله و محیط اجتماعی نشوید که این کار آبروی همه نوکران و شیفتگان امام حسین را زیر سئوال برده و بهانه ای بدست دشمن خواهیم داد .
11- سعی کنید ساعتی را در ایام روزانه خود برای شنیدن سخنرانی اخلاقی و یا علمی اختصاص دهیم.
تذکراتی در مورد خروج از مجلس
1- فراموش نکنید که با حضور خود در مجلس اهل بیت ثوابها برای خود جمع کرده اید پس مواظب باشید با بی توجهی اجر و ثواب روضه را از بین نبرده و آثار معنوی و روحی جلسه اهل بیت را از دست ندهید.
2- بعد از اتمام مجلس سعی کنید کسانی که وسیله ندارند و مسیرشان به شما نزدیك است را برای رساندن آنان کمک کرده و از ثواب این عمل نیز محروم نشوید.
3- آنچه شنیدید و یاد داشت نمودید را برای غایبان در مجلس بیان کنید تا با این شیوه هم مطالب در ذهنتان استقرار یابد وهم زکات علم خویش را داده باشید .
4- اگر احیانا نقصی و یا کمبودی در مجلس احساس کردید سعی کنید با هماهنگی با مسئول و بانی مجلس در رفع آن مشكل کوشا و شریک باشید.
5- متوجه باشیم علت حضور در مجالس اهل بیت از بین بردن نواقص و معایب رفتاری و افکاری ماست .پس سعی کنیم بعد از مجلس این تغییر را حس کنیم.
6- مبادا با بی توجهی به آداب مجلس و تاثیرات روضه مردم و اطرافیان خود را به مجالس اهل بیت بدبین کنیم .
7- فراموش نکنیم که عمل به واجبات و ترک محرمات مقدمه ای برای دعوت مجدد ما به مجالس اهل بیت توسط ائمه اطهار علیهم صلوات الله خواهد بود.
8- مبادا بعد از اتمام روضه با سر و صدا باعث همسایه آزاری و آزردن مردم شوید. 
منبع:
تالار گفتگوی بیداری اندیشه

 

اشتراک گذاری


مطالب مرتبط

جمله ها و نكته ها

طوفان یعنی امتحان كردن ریشه درخت. وقایع و حوادث تلخ در انتظار ما ننشسته اند، بلكه دائما با ما سر جنگ دارند و در حال ستیزند. رمز موفقیت حریص بودن برای رسیدن به هدف است. سختی های زندگی فقط برای یك دسته است؛ كسانی كه خدا دوست دارد بهتر و موفق تر شوند.

الا ای آهوی وحشی

الا ای آهوی وحشی در دلم بود که آدم شوم ابر خاكستری رنگ ... نادیده عاشقت شده‌ام مثل كودكان حسنك و مهمان های ناخوانده سفر تكوین ها

چند نکته برای انتقاد پذیری

وقتی از شما انتقاد می کنند بلافاصله از کوره در نروید، شاید این انتقادات به این دلیل باشند که شما پیشرفت کنید. اگر شما در برابر انتقادهای وارده نمی توانید آرامش خود را حفظ کنید شاید به این دلیل باشد که می ترسید چیزی را از دست بدهید. چه چیزی؟ آیا واقعا ترس شما بجاست؟

یک در آهنی برای قلبمان بسازیم!

آیت الله مجتهدی تهرانی در یکی از جلسات خود نقل کردند: «نجاری به محضر آیت الله اراکی رفت و از ایشان خواست موعظه ای کنند. آیت الله اراکی پرسیدند شغل تو چیست؟ مرد گفت نجارم. در و پنجره می‌سازم. آیت الله اراکی گفتند این همه در و پنجره ساختی برای دلت هم در ساخته ای؟ اگر برای دلت در نساختی یک در برای دلت بساز که غیر خدا به دلت راه پیدا نکند.»

چرا با در بسته مواجه می شویم؟

گاه مى ‏شود درهاى زندگى به رویمان به كلى بسته مى ‏شود و دست به هر كارى می زنیم با در های بسته رو به رو مى ‏گردیم، از هر جا که حرکت می کنیم، بسته و بسته است.

دکوراسیون آرامبخش در محیط کار

کار شما هر قدر سخت باشد و خسته کننده اگر محیط ان به دل تان بنشیند ، میزان موفقیت تان بالا می رود.

دود گناه ما در چشم نسل بعد از ما

قرآن می گوید: هر گناه یک اثر وضعی دنیایی دارد که نه فقط گناهکار بلکه دامن نسل او را هم می‌گیرد.

درسهایی زیبا در محضر استاد دانا

امام باقر علیه‏السلام در سوم صفر سال 57 هجری قمری در مدینه منوره متولد شد. آن حضرت سه سال و شش ماه با جدّش امام حسین علیه‏السلام و 34 سال با پدرش امام زین العابدین علیه‏السلام زندگی کرده و 19 سال و ده ماه نیز مدت امامت آن حجت الهی به طول انجامید.

خطبه مظلومانه امام عاشورا برای هدایت کوردلان

بررسی حوادث صبح عاشورا به لحاظ اسناد تاریخی دارای اهمیت زیادی است. اگر چه ممکن است برای برخی خوانندگان محترم، مضمون این مباحث تکراری باشد اما توجه به منابع اصلی در گزارش جزئیات حوادث مقطع مذکور ارزش خاص خودش را دارد.

امامت در زندان!

دوران زندگی ائمه علیهم السلام بر آنان سخت بود؛ زیرا اوضاع و احوال اصلا مطابق آرمانهای بلند آنها نبود و حتی در زمان حضرت علی علیه السلام که بهترین وضع ائمه (علیهم السلام) به نظر می آید، چنان بود که آن حضرت شدت ناراحتی خود را با تمثیلی بیان فرمود و گفت که مانند کسی هستم که استخوانی در گلویش گیر کرده باشد که نه بتوان بیرون آورد و نه بتواند فرو ببرد...

مرگ را در آغوش بگیرید

چرا باید از مرگی ترسید که مامور انتقال ما به سرای باقی و وسلیه برای از پوست در آمدن است؟ چرا مرگ را به خاطر رهانیدنمان از قفس تنگ جسم و ماده در آغوش نگیریم؟

جایگاه حضرت فاطمه و مریم علیهماالسلام در آیات و روایات

خداوند متعال دارای تقدس اصیل و ذاتی است و برخی از اشخاص و اشیاء به میزان انتساب خاص به خداوند متعال و تجلی خداوند در آنها و تجلی خدایی آنها از قداست نسبی برخوردارند. از میان مردان، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و از میان زنان، فاطمه زهرا علیهاالسلام دارای بالاترین تقدس بعد از خداوند متعال می باشند. رفتار و گفتار رمزآلود پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نسبت به فاطمه زهرا علیهاالسلام و آیات قرآنی که به کنایه از آن حضرت یاد کرده و یا در شأن ایشان نازل شده و کلمات معصومین علیهم السلام به روشنی تقدس بانوی اسلام را بیان می کند. مقایسه میان حضرت زهرا علیهاالسلام و حضرت مریم(س) نیز روشن می نماید که اگر حضرت مریم(س) به خاطر صفاتی که در قرآن آمده مقدس بود، فاطمه زهرا علیهاالسلام به طریق اولی مقدس تر است. قرآن نزدیک به بیست ویژگی برای حضرت مریم بیان کرده و روایات اسلامی آنها را به نزدیک چهل ویژگی رسانده است. در قرآن، روایات و تاریخ اسلامی همین چهل ویژگی در رتبه بالاتر و شدت بیشتر برای فاطمه علیهاالسلام ثبت شده است.

آیا سرنوشت ما در یک شب تعیین می شود؟

آیا این درست است که سرنوشت همه ما در شب قدر تعیین می¬شود؟ آیا این با عدالت خدا سازگار است؟ پس ما چه اختیاری داریم؟

رقص در برابر مرگ!

شب را در بیمارستان صحرایی امام حسن(ع) که انگار در پناه کوهی ساخته شده، می مانیم. جای عجیبی است؛ انگار هنوز آنجا جنگ است و خیلی چیزها سادگی شان را از دست نداده اند.

پاسخ کودک در کلاس، از علوم مختلف

حضرت صادق آل محمّد صلوات اللّه علیهم در ضمن بیانی مفصّل حکایت فرماید:

چت کردن با نامحرم در فضای مجازی چه حکمی دارد؟

حکم شرعی گفتگو با نامحرم در اینترنت و فضای مجازی را بر اساس استفتائات مراجع عظام تقلید در این مقاله بخوانید.

احسان و نیکوکاری در قرآن و سنت

احسان و نیکوکاری یکی از آموزه های وحیانی و از مفاهیم پردامنة قرآنی است. قرآن کریم با امر به «عدل و احسان»[1] به این مهم اشاره می کند؛ چرا که عدم عدالت، بنیان اجتماع را متزلزل می کند،

انفاق در رهنمود قرآن

پیشتر از آثار و انگیزه های انفاق سخن به میان آوردیم. اینک از زوایای دیگر آن را می نگریم.

درختکاری در آموزهای اسلامی

خداوند متعال سرنوشت بشر را به گونه­ای رقم زده که در دامن طبیعت رشد کند و ببالد و به طور کامل به آن وابسته و نیازمند باشد. متقابلاً طبیعت را نیز طوری آفرید که در خدمت انسان قرار گیرد، نیازهای وی برآورد و آرامش، لذّت و شادی را برایش به ارمغان آورد.

در زندانهای هارونی

از بارزترین نکات دردناک در زندگانی امام کاظم(ع) ، زندانی شدنهای مکرر وطولانی آن حضرت در عصر هارون الرشید است.

اهمیت دعا کردن در ماه رمضان

از او هر چه خواسته شود اجابت می شود ، هر چه در توان کسی از بنی بشر نیست از او بر می آید ، و مهمتر از همه اینست که اگر هزاران بار از او درخواست کنیم ، نه تنها ارزشمان را از دست نمی دهیم ، بلکه برای او عزیزتر و محترمت آنست و کسانی که دعایشان مستجاب نمی شود،

برخی از اوصاف شیعیان در کلام باقر العلوم علیه السلام

همانطور که از مفهوم کلمه شیعه بر می آید، پیروی، تبعیّت و الگوپذیری از ائمه معصومین علیهم السلام در تمامی شؤونات زندگی، لازمه شیعه بودن است. در سخنان گهربار معصومین علیهم السلام خصوصیات و ویژگیهای یک پیرو واقعی بیان شده است تا بدین وسیله یادآور شوند که شیعه بودن صرفا با ادّعا و یا نامگذاری محقّق نمی شود؛

درهای رحمت بی انتها

اگر كسى بتواند در روز عرفه خود را به «عرفات» یا به كربلا برساند، بهترین مكانها را براى دعا انتخاب كرده است. و گویا این روز مختص به دعاست.

کارهایی که باید در روز عرفه انجام دهیم!

عرفه روز همراهی و هم صداییِ با «یا ربّ» «یا ربّ» های امام حسین(علیه السلام) است. روز معراجِ دل های کربلایی است که همنوا با کاروان سالار عشق عاشورا، می خوانند: لااِلهَ اِلاّ اَنتَ سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ المُستَغفِرینَ ... . روز پالایش وجود از هر گونه تعلّق و شرک و گناه است، روز توبه!

دانشمندی که مربعی در علم پزشکی ایجاد کرد!

ابوعلی، حسین بن عبدالله که در غرب به اوسینا (Avicenna) نیز معروف است، در سال 370 شمسی، مصادف با اول شهریورماه در افشنه، نزدیک بخارا، متولد شد.

امتیازحر دردنیا و آخرت چیست؟

حر ابن یزید ریاحی از شخصیت های بزرگ واقعه عاشورا است. انسانی که در یک لحظه خود را از رذایل و پستی رها کرد و در دریای انسانیت غوطه ور ساخت. آنچه سبب نجات حر شد ادب او بود.

5 کلید طلایی در زندگی پیامبر (صل الله علیه و آله وسلم)

امروز درحالی برخی سعی دارند در قالب‌ سلبریتیسم خود را نماد زندگی موفق معرفی کنند که بیش از ۱۴۰۰ سال قبل خداوند آب پاکی را روی دست همه انسان‌ها ریخته و پرده از چهره‌ای برداشت که تبعیت و پیروی از او ضامن سعادت، کمال و خوشبختی است.

در سوگ غریب طوس

بیست و نهم صفر سالروز شهادت امام رضا(ع) بر شیعیان تسلیت باد

در شب ترور چه کسی حضور داشت؟!

مسیر تاریخ با یک جان فشانی تغییر کرد؛ نور اسلام که می رفت برای همیشه خاموش شود با فداکاری یک نفر دوباره جان گرفت. نه تنها جان گرفت بلکه شعله کشید و عالَم را روشن کرد.